Business Week 
Image
Business Week Image

Why Linux is Better


Ak už viete, čo fragmentácia je a ste zvyknutí pravidelne defragmentovať váš disk každý mesiac alebo tak nejak, tu je krátka verzia: Linux nepotrebuje defragmentovať.

Predstavte si, že váš disk je ako ako obrovská kartotéka, s miliónmi zásuviek (vďaka patrí Robertovi Di Cosmovi za toto prirovnanie). Každá zásuvka môže obsahovať iba určité množstvo dát. Teda súbory, ktoré sú väčšie ako to, koľko sa vojde do zásuvky je potrebné rozdeliť. Niektoré súbory sú tak veľké, že potrebujú tisíce zásuviek. A samozrejme, prístup k týmto súborom je oveľa jednoduchší, ak zásuvky, v ktorých sú, sú blízko seba vrámci kartotéky.

Teraz si predstavte, že ste vlastník tejto kartotéky, ale nemáte čas, aby ste sa o ňu starali sami, takže si na to niekoho chcete najať. Na pohovor prídu dvaja uchádzači, muž a žena.

Bezpochyby by ste mali najať ženu (mali ste to vedieť, ženy sú poriadnejšie :) ). Windows používa prvú metódu; Linux druhú. Čím viac používate Windows, tým dlhšie trvá prístup k súborom; čím viac používate Linux, tým rýchlejší je. Voľba je na vás.