Business Week 
Image
Business Week Image

Why Linux is Better


(Vďaka Gabrielovi E. Patiño -- gepatino {at}gmail {dot} com -- za nápad a prvú verziu textu)

Microsoft je americká firma, a jej úspech je prínosom pre americké hospodárstvo.

Ale ak nežijete v USA, keď si kúpite autorský (proprietary) softvér (napr Windows), približne polovica ceny ide priamo do firemnej centrály (napr Microsoft): tieto peniaze opúšťajú vašu krajinu, pričom druhá časť ostáva (provízia z predaja, atď. - žiadne technické výhody). Vaša krajina neprodukuje nič, a dokonca ani nepotrebuje kvalifikovaných ľudí na predaj krabíc. Toto vedie k IT profesionálom, ktorí nemajú odborné vedomosti, ktorí iba inštalujú a nastavujú autorský softvér bez možnosti niečo zmeniť, prispôsobiť, alebo sa niečo nové naučiť.

So slobodným softvérom (napr Linux), sa hospodárstvo (a znalosti IT profesionálov) vašej krajiny môže zvyšovať, keďže je tu mnoho malých a stredných firiem, ktoré ponúkajú podporu, konzultácie, vytvárajú prispôsobené verzie programov atď.

Ľudia, ktorí vedia ako niečo spraviť, a udržia peniaze vo vašej krajine, z nich budú prosperovať, a nie tí, ktorí iba predávajú krabice s preddefinovaným ziskom z predaja, a posielajú peniaze mimo krajiny, a nechávajú IT profesionálov bez reálnych vedomostí o tom, ako veci fungujú.