Business Week 
Image
Business Week Image

Why Linux is Better


Práve ste aktualizovali jednu alebo dve drobnosti pomocou “Windows update”? Prosím, reštartujte. Práve ste nainštalovali nejaký nový program? Prosím reštartujte. Je váš systém nestabilný? Skúste reštartovať, pravdepodobne bude potom všetko v poriadku.

Windows vás vždy žiada reštartovať váš počítač, a to môže byť otravné (možno práve sťahujete niečo rozsiahle z internetu, a nechcete to prerušiť kvôli tomu, že ste aktualizovali pár vecí v systéme). Ale aj keď kliknete na “Reštartuj neskôr”, Windows vám každých 10 minút povie, že by ste mali naozaj reštartovať počítač. A ak ste náhodou preč od počítača, a neuvidíte túto otázku, radostne ho reštartuje automaticky. Zbohom stiahnuté dáta.

Linux v podstate nepotrebuje reštart. Či už inštalujete nové programy (aj veľmi veľké) alebo vykonávate bežné aktualizácie systému, nebudete požiadaný o reštart počítača. Reštart je nevyhnutný len v tom prípade, ak bola aktualizovaná časť jadra systému, a to sa stane raz za pár týždňov.

Poznáte internetové servery? Sú to veľké počítače, ktoré vám odpovedajú, ak požiadate o nejakú internetovú stránku, a posielajú informácie vášmu prehliadaču. Väčšina z nich beží na Linuxe, a keďže musia byť vždy prístupné (lebo požiadavka o odoslanie stránky môže prísť kedykoľvek), nie sú reštartované príliš často (lebo ich služby sú nedostupné počas doby, keď systém štartuje). Vlastne mnoho z nich nebolo reštartovaných niekoľko rokov. Linux je stabilný, beží bezproblémovo aj bez neustáleho reštartovania.

Pravdepodobne nenecháte svoj počítač zapnutý niekoľko týždňov, ale podstatné je: systém vás nebude neustále otravovať s reštartovaním.