Business Week 
Image
Business Week Image

Why Linux is Better


Vírusy, trójske kone, adware, spyware… Windows ich nechá dostať sa do vášho počítača pomerne ľahko. Priemerná doba, za ktorú je počítač, na ktorom je naištalovaný Windows (so “Service Pack 2”) infikovaný po pripojení na internet je 40 minút (a niekedy to trvá iba 30 sekúnd).

Teda môžete 1) nainštalovať firewall, 2) nainštalovať antivírusový program, 3) nainštalovať anti-adware program, 4) zbaviť sa Internet Explorer-a a Outlook-u (a nahradiť ich Firefox-om a Thunderbird-om) a 5) modliť sa, aby internetový piráti neboli dostatočne šikovní na prekonanie týchto ochrán, a ak sa nájde bezpečnostná chyba, Microsoft-u bude trvať menej ako mesiac, kým vydá aktualizáciu (a to sa nestáva veľmi často). Alebo si môžte nainštalovať Linux a spať bezstarostne.

Ako sme už v článku “Vírusy” povedali, slobodný softvér (napr Linux) kontroluje oveľa viac očí. Každý programátor na planéte Zem si môže stiahnuť kód, pozrieť sa a zistiť, či môže obsahovať nejaké bezpečnostné vady. Na druhej strane, jediní ľudia, ktorým je dovolené vidieť zdrojový kód Windows-u (jeho “recept”) sú ľudia pracujúci pre Microsoft. To je stovky tisíc (možno milióny) ľudí oproti niekoľkým tisícom. To je veľký rozdiel.

Ale vlastne to nie je otázka množstva chýb, ktoré systém má v porovnaní s inými. Ak má systém veľa chýb, ale ešte ich nikto neodhalil (vrátane internetových pirátov), alebo sú malé (neohrozujú dôležitú časť systému), piráti nebudú schopní urobiť veľa škody. V podstate ide o to, ako rýchlo môže byť bezpečnostná chyba vyriešená po jej objavení. Ak je bezpečnostná chyba odhalená v akomkoľvek slobodnom softvéri, ktokoľvek z komunity sa na to môže pozrieť a pomôcť ju vyriešiť. Riešenie (a aktualizácia) je väčšinou hotové za pár dní, niekedy aj za pár hodín. Microsoft nemá zďaleka tak veľa ľudí, a zvyčajne vydáva bezpečnostné záplaty do mesiaca od objavenia chyby (a niekedy je táto chyba aj publikovaná): to je viac ako dostatok času pre pirátov, aby urobili s vaším počítačom čokoľvek ich napadne.