Business Week 
Image
Business Week Image

Why Linux is Better


Dobre, tak ste sa rozhodli prejsť na Linux. Neoľutujete to!

Ak si chcete ponechať na počítači aj Windows (čo odporúčam, v prípade že by ste si to rozmysleli, alebo ak môžete robiť niektoré veci iba vo Windows), Linux bude musieť byť na rovnakom disku ako Windows. Potom vždy keď váš počítač zapnete, budete si môcť vybrať či chcete spustiť Linux, alebo Windows

Najprv by ste si mali uložiť všetky dôležité dáta. To je veľmi dôležité. Nikdy neviete, čo sa môže pokaziť. Naozaj. Nežartujem. Uložte si dáta, nakúpte CD, DVD, alebo druhý harddisk, ale uložte si dáta.

Potom by ste si mali defragmentovať harddisk, lebo dáta sú rozhádzané kde-tade (Windows nevie veľmi dobre využívať disk, Linux to vie oveľa lepšie). Po defragmentácii (čo môže trvať pár hodín v závislosti na veľkosti vášho disku), všetky dáta budú na začiatku vášho harddisku (môžte si ho predstaviť ako dlhú rovnú pásku, so začiatkom a koncom). Ak sú vaše dáta uložené na začiatku, Linux nebude mať žiaden problém s rozdelením (samozrejme len virtuálne :) ) disku na dve časti, a nainštalovaním sa na druhú časť.

Oukej, teraz ste pripravený. Ďalším krokom je výber distribúcie Linuxu. Linux má viacero rodielnych “príchutí”, ktoré vyvíjajú rôzne organizácie alebo spoločnosti, s rôznym balíčkom programov, rôznym vzhľadom atď. Všetky sú Linux, ale sú to rôzne “interpretácie”. To nie je práve jednoduchá voľba, a naozaj vám v tom neviem pomôcť (vlastne mnoho ľudí rado hovorí o tom, že práve tá ich distribúcia je tá najlepšia). Avšak, tu sú štyri najviac populárne distribúcie, ohodnotené podľa distrowatch.com:

Keď si vyberiete distribúciu, stiahnite obraz CD (alebo obrazy), vypáľte ho (alebo ich) na čisté CD, vložte prvé z nich do CD mechaniky, a reštartujte. Váš počítač by mal naštartovať z CD; ak nie, máte zle nastavený BIOS (pozrite si článok “Skúste Linux”).

Potom už len nasledujte inštrukcie na obrazovke: sú pomerne jednoduché a priamočiare.

Užívajte si Linux!