Business Week 
Image
Business Week Image

Why Linux is Better


Takže vy ste úplne čistý, ehm “kúpili” ste si licencie na všetky programy, ktoré ste kedy používali, a nikto vám ohľadne toho nemôže nič vyčítať? Tak potom v tom prípade vám gratulujeme :)

Avšak pre väčšinu ľudí, povedzme pravdu, je ilegálne nadobudnutý softvér bežný. Skopírovanie Adobe Photoshopu namiesto jeho kúpenia vám asi pokojný spánok nenaruší. Ale ste si naozaj istý, že niekedy z toho nebudete mať problémy? Už si nie ste tak istý, však? Výrobcovia softvéru sú čoraz ďalej a nachádzajú čoraz viac ciest na vypátranie majiteľov ilegálnych kópií a keďže čoraz viac ľudí má širokopásmové (a permanentné) internetové pripojenie, môžu pridať funkciu, ktorá pri každom spustení programu vďaka internetovému pripojeniu skontroluje, či máte legálnu verziu.

No ak použijete Linux a nainštalujete si slobodný softvér, o toto sa už nikdy nebudete musieť starať! Väčšina slobodného softvéru je zadarmo (naozaj zadarmo). Dá sa nájsť bezplatná náhrada za veľkú väčšinu komerčného softvéru. Môže im chýbať niekoľko pokročilých funkcií, ale aj tak budú pre väčšinu ľudí viac ako dostatočné. Tu je tabuľka niekoľkých komerčných programov, a ich slobodných ekvivalentov:

<?php

table_parser (“Áno”, “Nie”, “Komerčný”, “Slobodný”, “Existuje aj na Windows?”);Nakreslil Michel Cambon